Algorytmy i Programowanie - Zasady zaliczania przedmiotu


Harmonogram

Kryteria zaliczenia przedmiotu:

Literatura:

  1. N. Wirth, Wprowadzenie do programowania systematycznego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Warszawa 1978.
  2. B. Eckel, Thinking in C, Beta 3 . 2006.
  3. B. Eckel, Thinking in C++, Wydawnictwo Helion, 2002
  4. J. Grębosz, Symfonia C++, Oficyna Kallimach, Kraków 1993.
  5. T.H. Cormen, Wprowadzenie do algorytmów, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2005 (lub wcześniejsze wydanie WNT, Warszawa 1999)
  6. A. Struzińska-Walczak, K. Walczak, Nauka programowania dla początkujących. C++, Wydawnictwo W&W, Warszawa 2002,
  7. R. Neapolitan, K. Naimipour, Podstawy algorytmów z przykładami w C++

Szczegółowy opis składowych zaliczenia:

Kolokwium:

Kolokwium będzie zarazem częścią egzaminu, więc jego zakres jak i to czego się można na nim spodziewać wie lepiej prowadzący wykład.

Sprawdzarka:

Sprawdzarka znajduje się pod adresem: acm.timus.ru. Każdy uczestnik zajęć powinien tam założyć sobie konto, gdyż na tej sprawdzarce będziemy pracować.
Sprawdzarka jest rosyjska, jednak jest prowadzona w języku angielskim. Wszystkie zadania będą się na stronie pojawiać w polkich tłumaczeniach. Interfejsu, jeśli ktoś nie rozumie, zmuszony jest do nauczenia się na pamięć.

Każde zadanie pojawiające się na zajęciach będzie pojawiało się na liście poniżej wraz z terminem jego wykonania. Za zadania na sprawdzarce będzie można łącznie otrzymać 20 punktów. Liczba punktów uzyskanych za sprawdzarkę jest wprost proporcjonalna do liczby zrobionych zadań zadanych podczas zajęć. Za każde zadanie zrobione w terminie otrzymuje się 2 "punkty_sprawdzarkowe", za każde zadanie zrobione po terminie otrzymuje się 1 "punkt_sprawdzarkowy". Liczba punktów za sprawdzarkę obliczana jest wg wzoru:
20 * liczba_punktów_sprawdzarkowych / 2 * liczba_zadań_zadanych.
Poniżej znajduje się lista zadań do zrobienia wraz z terminami ich wykonania.

Zadania na sprawdzarce można rozwiązywać przez cały semestr, 24h na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Sprawdzarka dostępna jest jako serwis internetowy aktywny przez cały czas. Rozliczenie zadań ze sprawdzarki następuje w momencie chęci uzyskania wpisu przez studenta.

Każde zadanie, w celu otrzymania jego zaliczenia, należy wysłać prowadzącemu na skrzynkę poczty elektronicznej. Należy wysyłać jedynie rozwiązania, które na sprawdzarce otrzymały status "accepted". Inne rozwiązania można również wysyłać z prośbą o analizę dlaczego program nie działa prawidłowo.

W przypadku wykrycia plagiatów rozwiązań, będą one anulowane, oraz oczywiście pogorszy się opinia o danym studencie. W przypadku wykrycia plagiatu w momencie chęci uzyskania wpisu może się okazać, że student dostanie ocenę gorszą, niż wynika mu z punktów (poprzez cofnięcie mu odpowiedniej liczby acceptów na sprawdzarce oraz ewentualnych punktów dodatkowych).

Lista zadań przerabianych na zajęciach wraz z terminami: