Podstawy Programowania - Ćwiczenia 6


ZasadyĆw1, Ćw2, Ćw3, Ćw4, Ćw5, Ćw6, Ćw7, Ćw8, Ćw9, Ćw10, Ćw11, Ćw12, Ćw13
Prowadzący: Rafał Witkowski
Temat: Procedury i funkcje

Procedury i funkcje

Procedury i funkcje to takie kawałki programów, które mogą być wywoływane z innych miejsc w programie dowolną liczbę razy. Czasem są nazywane po prostu podprogramami.
Procedura (zwana także podprogramem) to wydzielony fragment kodu, który wykonuje pewne operacje. Procedury stosuje się, aby uprościć kod programu, zwiększyć jego czytelność, lub aby mieć możliwość wielokrotnego (z różnych miejsc w programie) wywoływania tych samych poleceń.
Funkcje (zwane również podprogramami z wynikiem) to procedury, które oprócz wykonywania pewnych operacji zwracają także wynik swojego działania. Stosuje się je, aby uprościć kod programu, zwiększyć jego czytelność, lub aby mieć możliwość wielokrotnego (z różnych miejsc w programie) wykonywania tych samych obliczeń. Funkcje charakteryzują się tym, że zawsze muszą zwrócić pewien wynik, czyli wartość zmiennej określonego typu.
Zwracaną wartość funkcji można wykorzystywać jak normalną zmienną, za wyjątkiem przypisywania jej wartości.
W języku C/C++ w rzeczywistości nie występują procedury. Podprogram jest zawsze funkcją, a żeby uzyskać procedurę, trzeba stworzyć funkcję zwracającą typ pusty (nic).

Definicja funkcji wygląda następująco:

zwracany_typ nazwa(parametry)
{

operacje;
return wartość;
}

zwracany_typ to nazwa typu, który będzie miała zwracana wartość.

nazwa to nazwa funkcji. Funkcja może mieć dowolną nazwę, która nie jest słowem kluczowym języka C/C++, składa się z liter, cyfr i znaku podkreślenia oraz nie zaczyna się od cyfry.

Po nazwie w nawiasie występują parametry funkcji. Lista parametrów może być pusta, wówczas należy umieścić nawias zamykający zaraz po otwierającym. Parametry to umieszczone po przecinku typy oraz nazwy zmiennych, określane tak samo jak podczas definicji zmiennych. Podczas wywoływania funkcji parametry muszą zgadzać się z tymi zadeklarowanymi.

Każda funkcja powinna zawierać polecenie return. Zwraca ono wartość podaną po spacji oraz kończy działanie funkcji (przerywa ją, nawet jeśli później występują jakieś dodatkowe polecenia).

Każda funkcja (i procedura) musi zostać zadeklarowana zanim zostanie użyta. Oznacza to, że deklaracja funkcji w kodzie musi znaleźć się wcześniej (wyżej) niż miejsce, w którym jest ona używana.